شهرستان تنكابن با مساحتي معادل 1732/2 و متشكل از 3 بخش، 4 شهر و 7 دهستان است. باتوجه به متون تاريخي، يكي از بخشهاي مهم طبرستان در آغاز دوره اسلامي رويان کجور بود و تنكابن منطقه اي از خاك رويان محسوب مي شد. تنكابن را با كلارستاق و كجور محال ثلاثه نيز مي ناميده اند و مركز آن خرم آباد بوده است.

این شهرستان از شمال به دریای خزر، از شرق به شهرستان عباس آباد، از جنوب به سلسله جبال البرز و از غرب به شهرستان رامسر منتهی می شود.

 

جاذبه های گردشگری

تنکابن با برخورداری از منابع و مواهب طبیعی و جلوه های بی بدیل آفرینش ( کوه – جنگل – دریا ) مجموعه ای است جذاب که هر یک به تنهایی می تواند انگیزه ای برای جلب توریست و ایجاد منبع درامدی سرشار باشد.

 

منطقه دو هزار: این منطقه ییلاقی منظره جالبی را در دامنه ارتفاعات کوتاه و جنگلی از جلگه و دریای خزر را به نمایش می گذارد.

 

منطقه سه هزار: این منطقه با دارا بودن آب و هوای بسیار خوب، آبگرم، آبهای معدنی، معادن گوناگون، قله های مرتفع برای کوهنوردی و مراتع بسیار عالی برای دامداری و دامپروری جزء مناطق بکر و دیدنی محسوب می شود.

 

دشت دریاسر: این دشت زیبا و دیدنی یکی از نادرترین چشم اندازهای دنیا محسوب می شود که در فاصله 40 کیلومتری تنکابن واقع شده است و ارتفاع آن از سطح دریا 1800 متر بوده و وجود کوههای پوشیده از گیاهان و چشمه ها و رودهای پر آب، دریاسر را به عنوان یکیب از جاذبه های منحصر بفرد کشور معرفی کرده است.

 

آبشار فرهاد جوی: در فرادست قلعه گردن آبشاری است با ارتفاع 10 متر که تا 50 متر قابل افزایش است که محیطی زیبا برای اتراق مسافران بوجود آمده است.

 

پارک جنگلی چالدره: چاله ای در اوج، دره ای بر ستیغ، ناحیه ای در میانه دو رود، منطقه ای جلگه ای و محصور میان کوهها و مفروش از بوریای سبز و گل که در بلندای خود دریا را نظاره می کند و شهر تنکابن در فرودست گوئی به تماشایش سر بالا گرفته است و گام به گام چیره دستی آفرینشگرش را به نمایش می گذارد.

 

قله سیالان: سیالان مرتفع ترین قله تنکابن است که در مسیر صعود دارای مناظری بکر و کم نظیر می باشد. مسیر تنکابن از میان جلگه های سرسبز و کوههای پوشیده از گیاهان سرسبز می گذرد. این قله 4600 متر ارتفاع دارد و با شکوهی وصف ناپذیر از دو هزار خودنمایی می کند.

 

رودخانه سه هزار: یکی از شاخه های اصلی رودخانه چشمه کیله است طول این رودخانه 57 کیلومتر است. که دور ترین سر چشمه اش از کوههای تخت سلیمان با ارتفاع بیش از 4600 متر از سطح دریا می باشد.

 

آبگرم سه هزار: در کنار رودخانه سه هزار آبگرمی وجود دارد که همه ساله افراد زیادی از مناطق مختلف برای درمان دردهای خود به این آبگرم مراجعه می کنند و از مناظر اطراف آن استفاده می کنند . این آب دارای ذخایر سرشاری از داروهای طبی از قبیل اسید کربنیک ، گوگرد ، آهن و ... است . آب آن بصورت چکه چکه از سقف داخل می شود و از پایین خارج می شود.

 

آبگرم معدنی فلکده: این آبگرم در لیره سر قرار دارد. آین آبگرم با درجه حرارت متوسط در کنار رودخانه لیره سر و یک چشمه آب سرد به همراه جنگلهای انبوه و کوههای پوشیده از درخت، محیطی زیبا و چشم نواز را فراهم نموده است.

 

آبهای معدنی شلف: آب معدنی شلف شامل مواد قلیائی ، آهکی و نمکی است که برای سوء هاضمه ، بیماریهای کلیوی و ... مفید است.

 

آثار ملی به ثبت رسیده تنکابن:
- پل چشمه کیله تنکابن
- ساختمان شهربانی
- ساختمان شهرداری

 

بقاع متبرکه:
- امامزاده آقا سیدحسین شیرود
- امامزاده سید قوام الدین
- امامزاده قاسم
- بقعه آقا شیرعلی
- امامزاده میر شمس الدین
و ...

 

پارکهای موجود در شهر:
- پارک کریم آباد
- پارک مادر
- پارک کوثر چشمه کیله

اماکن اقامتی و توریستی شهر تنکابن:
- هتل صدرا ( کریم آباد )
- هتل آوا ( جنب چشمه کیله )
- هتل سیالان ( دو هزار)
- متل شایان ( جنب چشمه کیله )
- مجتمع فرهنگی رشد