موقعیت جغرافیایی

 

مساحت

شهرستان رامسر داراي 729/8 كيلومتر مربع وسعت مي باشد كه 3/07 درصد كل مساحت استان مازندران را به خود اختصاص داده است.
این شهرستان داراي 2 شهر، يك بخش، 4 دهستان، 143 آبادي داراي سكنه و 63 آبادي خالي از سكنه مي باشد.

 

طول و عرض جغرافيايي شهرستان رامسر
اين شهرستان بين 36 درجه و 32 دقيقه تا 36 درجه و 59 دقيقه عرض شمالي و 50 درجه و 20 دقيقه تا 50 درجه و 47 دقيقه طول شرقي از نصف النهار گرينويچ قرار گرفته است.

 

طول و عرض جغرافيايي شهرها
شهر رامسر در 36 درجه و 52 دقيقه عرض شمالي و 50 درجه و 40 دقيقه طول شرقي، و شهر كتالم و سادات محله در 36 درجه و 52 دقيقه عرض شمالي و 50 درجه و 44 دقيقه طول شرقي از نصف النهار گرينويچ واقع شده است.

 

حدود شهرستان
شهرستان رامسر از جنوب با استان قزوين، از شمال با درياي خزر، از مشرق با شهرستان تنكابن و از مغرب با استان گيلان هم مرز مي باشد.

 

 

درباره رامسر

آنچه مشخص است اين منطقه بيش از ده قرن آباد بوده است و خاندانهاي بزرگي در آن زيسته اند كه بيشتر آنها از سادات بزرگ مي باشند. قديمي ترين اسمي كه در اين مورد در تاريخ رويان و مازندران ذكر شده است همان سخت سر مي باشد. در جواهر ده رامسر، مسجد آدينه با بيش از 700سال قدمت ساخته شده است.

رامسر به علت نزدیکی زیاد کوه و دریا و وجود جلگه و کوهستانها و عوامل طبیعی شگفت انگیز، آبشارهای دیدنی، آبهای معدنی و گوگردی سرد و گرم، جنگلهای انبوه و سرسبز، وجود قله های مخروطی شکل با پوشش گیاهی انبوه، دره های تنگ و پر شیب، رودخانه های خروشان، سواحل زیبای دریا ، اماکن اقامتی و پذیرایی مانند هتل ها و ویلاهای رویایی، آب و هوای بسیار دلچسب و دارا بودن حیوانات نادر و وحشی،وجود فرودگاه، به یک قطب توریستی ایران و جهان تبدیل گردیده است.

 

جاذبه‌های گردشگری رامسر

 

 

دهستان جواهرده:
جواهرده در ‪ ۲۷كیلومتری رامسر و در ارتفاع ‪ ۱۸۰۰متری از سطح دریا قرار گرفته و مسیر دسترسی به جواهرده از منتهی‌الیه غربی شهر رامسر بوده كه با عبور از میان كوههای مشجر و در امتداد رودخانه صفارود این منطقه ییلاقی خودنمایی می‌كند. روستای جواهرده درفصل تابستان به لحاظ برخورداری از آب وهوای خنك مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی واقع شده و امكانات اقامتی در این منطقه برای گردشگران فراهم است. روستای جواهرده علاوه بر زیباییهای فراوان طبیعی و دارا بودن چشمه‌سارها از قدمت تاریخی نیز برخوردار بوده كه وجود گورستانهای گبری در آن گویای قدمت تاریخی این مكان است.
بوستان جنگلی صفارود:
مسیر دسترسی به این بوستان از ابتدای جاده جواهرده در میدان غربی شهر رامسر آغاز و پس از طی ‪ ۹كیلومتر و عبور از مسیری زیبا به این پارك در كنار رود صفارود می‌رسد. این بوستان در میان دره و در پایین جاده قرارگرفته كه پله‌هایی نیز برای ورود به‌آن از جاده ساخته شده‌است و وجود جنگل، رودخانه، آب معدنی، آب و هوای مطبوع به این مكان جلوه خاصی بخشیده است.

جنگل دالخانی:
مسیر دسترسی به دالخانی از خروجی شرق شهر رامسر آغاز و پس از طی هفت كیلومتر در مسیر آسفالته رامسر به تنكابن به سه‌راهی جنت رودبار می‌رسد. جنگل دالخانی پس از طی 23 ‪ كیلومتر درمسیر ارتباطی و آسفالته جنت رودبار در كنار جاده قرار داشته كه برای احداث پارك جنگلی در نظر گرفته شده و اكنون نیز به عنوان یك تفرجگاه مهم شهر رامسر مورد استفاده گردشگران قرار می‌گیرد

 

آبشار
رامسر به علت داشتن کوههای پر برف،ریزش باران های فراوان در آن و قرار داشتن در منطقه پر آب ایران از چندین آبشار زیبا و دیدنی با چشم اندازهای دیدنی،طبیعی و رویایی بر خوردار است.وجود شیب های تند و رود های فراوان در کوهستان های وحشی رامسر،آبشارهای بزرگ و کوچکی را تشکیل داده است،که بجز یکی دو آبشار در مسیر جاده جواهرده که در معرض دید قرار داشته مابقی آبشارها در مناطقی دور از دسترس با فضایی زیبا و با شکوه،در کلیه ی فصول سال می باشند که اغلب مردم از آن ها بی خبر اند و عبارتند از:

1. آزارک که در منطقه سنگ پشته واقع است.
2. هیسیان که در منطقه جنت رودبار واقع می باشد.
3. چاردر که در منطقه هریس در جریان است.
4. خشکا در منطقه هریس واقع است.
5. لج و میج در منطقه اشکور رامسر در جریان است.
6. ریش براز که در منطقه جنت رودبار جریان دارد.
7. راشمه دره در جاده جواهرده واقع است.
8. احسینیه که در جنت رودبار جریان دارد و بلندترین
آبشار منطقه است.

 

کوههای رامسر :
رامسر در منطقه ای واقع است که دارای کوهستان های زیبای بسیار بوده،کوهستان های وحشی و بکری که در بعضی از نقاطش به جز چند شکارچی،پای هیچ انسانی به آنجا نرسیده است.مهمترین کوههای رامسر عبارتند از :
سماموس کوه که با ارتفاعی بیش از 3600 متر بلندترین کوه ناحیه می باشد و در تمام فصول سال پوشیده از برف است.

1. شیطان کوه که در فصل گرم سال،پر از گل و گیاه بوده و بسیار زیباست.
2. زرود کوه که بیش از سه هزار متر ارتفاع دارد.
3. کوه زرین پشت که جنگل بابران در آن قرار دارد و شبیه به زین اسب بوده و بسیار زیباست.
4. کوه بن کوه معروف به سرخ تله که در تابستان بسیار سرسبز و دیدنی است.
5. کوه سه براره که در تابستان بسیار سرسبز و محل چرای دام اهالی است.
6. سیاه کند کوه که دارای مراتع سرسبز در تابستان است.
7. دیلمان کوه که در جنوب غربی رامسر واقع بوده و بیش از سه هزار متر ارتفاع داشته و در تابستان بسیار سرسبز است.
8. بزابن کوه با ارتفاعی بیش از 3300متر که در تابستان به علت سرسبزی زیاد مورد استفاده و چرای احشام قرار می گیرد.
9. لپاسر کوه که بیش از 3200متر ارتفاع دارد و در اواخر بهار پس از ذوب برفها پر از گل و گیاه وحشی شده و بسیار دیدنی است.
10. وژک کوه که در آن آثار باستانی فراوانی موجود بوده و هست.
11. خشچال کوه که بیش از سه هزار متر از سطح دریا ارتفاع داشته و در اواخر بهار و تابستان بسیار دیدنی و سرسبز است.

 

گرسماسر(بهشتی در آسمان):
در مسیر عبور از شهر کتالم مسیری آسفالته،جنگلی و زیبا وجود دارد که امتداد آن ما را به بهشتی هدایت میکند که شاید به جرات بتوان گفت که زیباترین و با شکوه ترین ییلاق واقع در رامسر است ونام آن گرسماسر است که قدمتی تاریخی دارد.گرسماسر در مسیر عبور کوهنوردانی است که جهت استفاده از مناظر طبیعی و زیبا ی لپاسر به قله 3600متری و پر برف با شکارهای نایاب سماموس راهی میشوند،قرار داشته و گذرگاهی هموار و مطمئن جهت صعود به انجا میباشد.قلعه تاریخی گرسماسر با قدمتی بیش از ده قرن در مجاورت این روستای با صفا قرار داشته و دلالت بر کهنسال بودن منطقه سخت سر می نماید.

 

آبهای معدنی رامسر:
در رامسر چشمه های آبگرم معدنی زیادی وجود دارد که چشمه های آن مانند دیگی که بر اتش نهاده،آب از دل زمین جوشیده و بسیار گرم بوده و برای امراض مختلفی مانند رماتیسم،دردهای عصبی و عضلانی مفید و از گذشته های دور مورد استفاده قرار میگرفته است.میزان دمای بعضی از آنها بحدی بوده که بیش از چند دقیقه نمیتوان گرمای آنرا تحمل نمود.اکثر آبگرمهای رامسر در محدوده هتل و محلات نزدیک به آن واقع است.علاوه بر رامسر در شهر های حومه رامسر نظیر کتالم و ساداتشهر آبگرمهای زیادی وجود دارد که همگی خاصیت درمانی دارند.چشمه های آبگرمهایی که در ساداتشهر وجود دارد بوی گوگرد آن از چشمه های رامسر کمتر بوده که مهمترین آنها عبارتند از:اشکر گرما،کش گرما،محمود گرما،عزیز گرما و سنگ بنه،و اکثرا در مناطق جنگلی و خوش آب وهوا و خوش منظره قرار دارند.

 

هتل های رامسر:
رامسر دارای دو هتل بنام های هتل قدیم وهتل جدید بوده که در حال حاضر یکی از زیباترین مناظر موجود را دارا می باشد.هتل قدیم با معماری بسیار زیبا در مرکز شهر در دامنه کوههای مشجر و فضای سبز، با محوطه سازی چشم نواز واقع شده است.زیر بنای آن حدود پنج هزار متر مربع در سه طبقه و شامل سی اطاق،سالن پذیرایی،سالن کنفرانس،تالار بسیار مجلل و رستوران بسیار زیبا می باشد و از لحاظ نوع معماری،زیبایی،و تجهیزات یکی از مشهورترین هتل های خاور میانه است.هتل بزرگ و جدید رامسر هم در سال 1337 به دستور محمد رضا شاه پهلوی بعد از تخریب مهمان خانه های رضا شاه که جنب هتل قدیم واقع بودند توسط مهندسین اروپایی در محل فعلی ساخته که دارای 125 اطاق و سوییت بوده و در سال 1340 به بهره برداری رسید.همچنین متل خزر و متل کوثر که در ساحل زیبای کازینو و باغ ملی واقع گردیده اند سالانه پذیرای مسافران داخلی و خارجی فراوانی از کشورهای حوزه خلیج همیشه فارس ،انگلیس، کره ،چین و دیگر مناطق جهان هستند.

 

موزه تماشاگه خزر:
این عمارت به کاخ مرمر معروف بوده و در سال 1316در میان باغی به مساحت شصت هزار متر که مساحت کاخ حدود ششصد متر می باشد با شیوه معماری اروپایی بنا گردیده.در داخل کاخ گچ بری های زیبا،سقف بسیار دیدنی با چهار ستون سنگی بزرگ خوش تراش،ببر سنگی،مجسمه های برنزی و مرمری،تابلوهای نقاشی عتیقه،فرشهای نفیس،کریستال،منبت کاری های استادانه و آثار منحصر به فرد هنرمندان بزرگ ایران و جهان جهت بازدید عموم به نمایش گذاشته شده است.در این باغ اولین نهال های مرکبات اصلاح شده و گونه های گیاهی متفاوت و نایاب خارجی کاشته شده و موجود است که به یکی از باغهای منحصر به فرد ایران از نظر تنوع گونه های گیاهی تبدیل شده است.

 

پلاژ های رامسر:
به علت نزدیکی دریا به شهر ،پلاژ ها نقش عمده ای را در جذب توریسم رامسر ایفا می کنند. پلاژ های رامسر عبارتند از:
پلاژ لیدو ،پلاژ توسکاسرا،پلاژ شهرداری،پلاژ شهر سبزو پلاژ دریا پشته.